Minął rok od otwarcia dworca metropolitalnego w Lublinie. Miasto odtrąbiło sukces, ale nie brakuje głosów, że potencjał obiektu nie został w pełni wykorzystany.
Mowa o obiekcie powstałym obok dworca PKP. Dworzec autobusowy Lublin to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 18 tys. m2 z garażem podziemnym typu Park&Ride dla 174 samochodów. W pobliżu obiektu zlokalizowane są perony dla autobusów i busów. W niedalekiej odległości od dworca, wykonano obszerny parking ze 122 miejscami postojowymi dla autobusów i busów oczekujących na odjazd.
Aktualnie na dworcu metropolitalnym operuje ponad 85 przewoźników, a ich liczba rośnie. Już wkrótce około 40 kolejnych będzie korzystać z nowoczesnego obiektu. Z Dworca Lublin można dojechać do wielu miejscowości w Polsce, ale też za granicą: Bonn, Lyonu, Etretatu, Budapesztu, Marsylii, Pragi, Gdańska, Torunia, Wetliny, Ustrzyków Dolnych czy do Ukrainy. Dworzec oraz jego okolice obsługują 23 linie komunikacji miejskiej oraz dodatkowo linia nocna N3.
– Rok temu Dworzec Lublin przywitał pierwszych pasażerów. Był to ważny, historyczny moment dla naszego miasta i całego regionu, ponieważ zyskaliśmy wyjątkową przestrzeń komunikacyjną. Od tamtej pory sukcesywnie zwiększamy jej funkcjonalność, by jak najlepiej odpowiadała na potrzeby mieszkanek i mieszkańców oraz wszystkich osób odwiedzających Lublin. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udało nam się zrealizować zamierzone cele i sprawnie przeprowadzić proces uruchamiania nowego obiektu oraz przenosin przewoźników do lokalizacji w dzielnicy Za Cukrownią – powiedział Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Niewykorzystany potencjał?
Nie wszyscy podzielają entuzjazm Fulary. Nie brakuje jgłosów, że potencjał obiektu nie został w pełni wykorzystany. Część przewoźników nadal korzysta ze starego dworca przy ul. Ruskiej. Wiosną tego roku „Dziennik Wschodni” opublikował nagranie opustoszałego dworca, sugerując, że inwestycja jest niewypałem. Odwiedziliśmy dworzec w poniedziałek, 13 stycznia wieczorem. Na peronach stało tylko kilka autobusów. Sytuacja ma się jednak poprawić. - Termin przenosin przewoźników na nowy dworzec metropolitalny w Lublinie został ustalony do końca lutego 2025 roku - powiedział kilka tygodni temu Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego. Część osób twierdzi jednal, że ta data nie jest realna.
Ogromna inwestycja
Budowa Dworca wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie, to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Całkowita jego wartość to prawie 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich. Poza budynkiem dworca, projekt unijny obejmował także budowę nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ’80 do ul. Dworcowej oraz budowę łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego, jak również rozbudowę ul. Krochmalnej o parking dla autobusów i busów oczekujących na odjazd z Dworca Lublin.
Każdego dnia z dworca korzysta od 6 do 10 tysięcy pasażerów (średnio 8 tys.), którzy podróżują w ponad 70 kierunkach krajowych i międzynarodowych. Mogą skorzystać z poczekalni zlokalizowanej na pierwszym piętrze. Obsługę dworca pełnią kasy komunikacji miejskiej, regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Do dyspozycji podróżnych są punkty gastronomiczne, automaty z przekąskami, toalety, bagażownia, stacje ładowania urządzeń mobilnych oraz obszerny parking podziemny działający w systemie Park&Ride.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.